Susanne Skogstad: ,,Smutek je důležitá a nevyhnutelná součást existence.“

archiv revue
Dokážou se mladí lidé vžít do pocitů starší generace? Susanne Skogstad se toho nezalekla. Spisovatelka, která vyrostla v oblasti západonorských fjordů, je považována za jednu z nejtalentovanějších mladých autorek ve Skandinávii. Její literární debut Tišina, inspirovaný mimo jiné i v Česku oblíbenými baladickými romány Jona Fosseho, se v severských zemích dočkal nadšeného přijetí. Během tohoto roku by jí měl vyjít druhý román.
Jak jste se dostala k psaní?
Pamatuji si, že jsem toužila psát ještě dříve, než jsem to uměla. Když jsem byla dítě, rodiče mi vždycky četli a od té doby mě fascinuje vyprávění a hlavně psané slovo. 

Tišina je Vaší první knihou. Kde jste přišla na námět tohoto románu?
Ze začátku jsem nevěděla, že by mohl být právě o starší vdově, která truchlí pro svého zesnulého manžela, a jejím boji se všeobecnými představami společnosti o smutku. Co jsem věděla, bylo to, že chci prozkoumat smutek, a to především v moderním kontextu, kde se naše staré způsoby přijetí smrti (prostřednictvím náboženství a mytologie) vytrácejí.

Můžete čtenářům stručně přiblížit dějovou linku?
Tišina je román zachycující vnitřní život postarší vdovy, která lpí na dodržování hlubokého smutku po smrti svého manžela. Je to také příběh o tom, jak se její tři dospělé děti vypořádávají s trvalým přáním své matky zvolit smutek před životem a jak se jí snaží pomoci.

Jaký vztah mají k hlavní hrdince její děti posmrti otce?
Děti mají své vlastní způsoby jak pomoci své matce vyrovnat se se ztrátou a steskem po otci. Smutek jejich matky na sebe také strhl pozornost a zabral tolik místa a času, že děti vlastně nikdy neměly příležitost truchlit. Nejstarší Jon je ze všech tří nejpragmatičtější. Ve svém věcném a povzbuzujícím způsobu zvládání matčina smutku je to možná právě on, kdo jí nakonec pomáhá nejvíce.

Kniha je nabitá různými emocemi, přesto ústředním pocitem je smutek. Jak se se smutkem v životě umíte vypořádat vy sama?
Nejspíš nemám svůj vlastní způsob zvládání smutku. Myslím, že je to důležitá a nevyhnutelná součást existence. Vážně mi nevadí.

Jak moc jsou pro vás v životě důležité zážitky a vzpomínky? Vracíte se ráda do minulosti?
Ne, ve skutečnosti jsem začala psát o mnohem mladší ženě. Pak se na stránce náhle objevila starší vdova a bylo jasné, že tohle je její příběh. Od té doby to bylo jen o snaze držet krok s tím, jak chtěla, abych její příběh vyprávěla. Měla o sobě velmi umíněnou představu! Myslím, že jsem román dokončila za měsíc a něco málo.

Co byste doporučila mladým začínajícím autorkám? Máte nějakou spisovatelskou radu?
Moje jediná rada by byla hodně číst. Nejen fikci, ale také o historii a filozofii. Rozšířit si své obzory, vidět širší souvislosti a lépe porozumět kontextu, ve kterém člověk žije a píše. 

Tento rok má vyjít váš další román. O čem bude?
Moje další kniha bude o něčem úplně jiném, ale zároveň stejném. Příběh je zasazen do fiktivní malé vesnice kdesi v severozápadní části Norska, kde převládá nehostinné prostředí hor a kde jsou těžké životní podmínky. Zajímá mě tedy otázka směrem k místním lidem: Proč zůstávají?

Text: Kateřina Žídková a Iva Viejová
Foto: Sturlason
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Tišina

0.0 0
110 90
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!