Novinka Blanky Malé: humorná i pikantní – mimořádně se slevou 25 %

Martina Boledovičová a Martina Viktorie Kopecká vás provedou vánočními tradicemi

archiv revue
Vyzpovídali jsme autorky publikace Vánoční Tradinář, kterou vydává nakladatelství Smart Press. Pojďte si přečíst, jak tato kniha vznikla a co všechno v ní najdete. Martina Boledovičová a Martina Viktorie Kopecká nám mimo jiné prozradily, jak to vypadá u nich doma o Vánocích a také nám daly recepty na vánoční pochoutky.
Jak vznikl nápad na Vánoční Tradinář?
Martina Boledovičová: Nápad na knihu vznikal postupně, ale rozhodnutí začít Vánoční Tradinář psát a tvořit přišlo s nadšenými reakcemi čtenářů a čtenářek na první knihu s názvem Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný tradic a rituálů.

Jak vznikala kniha samotná?
MB: Na knize spolupracovalo mnoho lidí – Martina Viktorie Kopecká napsala důležitou část o křesťanském příběhu Vánoc. S recepty pomáhala Veronika Zemanová, návody na tvoření dodaly kolegyně Míša Lehnerová a blogerka Tereza Rak. Recepty a fotografie dodala Monika Kindlová. Rodinné recepty nám do knihy poskytly kolegyně z redakce a naši přátelé i autoři knih vydávaných v nakladatelství Smart Press. Hledání smyslu a kořenů našich zvyků jde do daleké minulosti a cenné informace nám předal etnolog Jiří Mačuda. Kniha vznikala v období lockdownu, kdy jsme se nemohli osobně potkávat, fotit, společně péct a tvořit, jak jsme měli původně v plánu. Naopak jsme se neviděli ani v redakci, ale pracovali v režimu home office. Navíc jsme loňské Vánoce strávili v karanténě. Možná i proto vznikla takto pospolitá a vrstevnatá kniha – bylo nám smutno, uvědomovali jsme si, jak je kromě rodiny důležité i širší okolí a společenství lidí. Na společné focení jsme se sešli až v létě.

Co všechno tato publikace čtenářům nabídne?
MB: Kniha popisuje období klidu přírody – od posvícení, přes Dušičky, advent, Štědrý den, vánoční svátky, novoroční oslavy až do masopustu. Hlavní myšlenkou je podívat se na tradice a zvyky očima předků, a tak hledat jejich smysl, který dnes často neznáme. Snažili jsme se zvyky popsat, ale i zavést doma – nejen ve formě zábavy či divadla pro ostatní, ale procítit propojenost s přírodou i ostatními lidmi. Dochované zvyky a tradice jsou totiž navázané na přírodní koloběh, a tak neztratily nikdy platnost. Nabízí nám také různé možnosti – můžeme za nimi vyrazit do přírody či na výlet, uspořádat oslavy s přáteli a sousedy, nebo být doma a ze základních běžných surovin si upéct a uvařit spoustu zajímavých receptů nebo tvořit z přírodnin. Zjistili jsme, že pro bohaté Vánoce nepotřebujeme mnoho, vše je běžně dostupné. V knize je spousta receptů, například na vrkoč, vánočku, cukroví, ale i mikulášské a jiné obřadní pečivo, novoroční koláče, štědrovečerní řízky a salát, ale i na kubu, obřadní kaši, hrachovou, zelnou nebo rybí polévku. V knize je také vysvětlený duchovní rozměr Vánoc, jsou zde popsané adventní neděle,očekávání příchodu Ježíška, příběh jeho rodičů, Marie a adoptivního otce Josefa. Dozvíte se, jaké texty z Bible se čtou v jaký den.


Jak vypadají Vánoce Martiny Boledovičové a jak je slaví Martina Viktorie Kopecká?
MB: Od té doby, co vnímám Vánoce mimo jiné jako oslavu letošní úrody a upřímné poděkování za ni, schovávám si v průběhu roku na sváteční stůl například jablíčka ze zahrady do štrůdlu, domácí marmelády do lineckého, oříšky od sestry na vanilkové rohlíčky. Po Martinovi začínáme s Vánocemi žít – ráda tvořím adventní věnce, chystám si vanilkový cukr, plánuji, co upečeme a s kým. Máme několik rodinných tradic: děti píšou Ježíškovi, společně vybíráme stromeček. Snažím se ale vše nepřehnat, reagovat na to, jak děti rostou. Štědrý den slavíme s babičkou, dědou a často k nám přijíždí i manželův strýc a sestřenice. Je tedy u nás veselo, ale musí se i plánovat a jsem moc ráda, že se všichni do příprav zapojují. Je to stále jednodušší – těšíme se, jak s babičkou dozdobíme cukroví, jak můj tatínek přiveze rybu a bude učit vnuky ji porcovat a dá všem pod talíř šupinu. Každá rodina má své vlastní letité zvyky a bylo by škoda o ně přijít. Zpíváme koledy, s babičkou a dědou je to vždycky zábavnější. Zapisujeme si do Kroniky rodinných tradic spoustu zajímavostí a vzpomínek našich nejstarších členů rodiny. Mám ráda návštěvy, myslím, že svátky tmelí rodinu dohromady, a tak i následující dny jsou plné setkávání, ale i vaření a pečení. To jsem pak ráda, když mám v záloze rychlé recepty, které jsme do knihy také zařadili. Je pro mě také důležité cítit propojení s ostatními lidmi – první adventní neděli se u nás na náměstí rozsvěcuje strom, kde děti zpívají koledy, v předvečer Štědrého dne chodíme k živému betlému a pro betlémské světlo a na Štědrý den zpíváme koledy se sousedy.

Martina Viktorie Kopecká: Vánoce se v naší rodině odedávna řídily službou. Oba moji rodiče celý život pracují jako záchranáři, a tak nechodili „do práce“, ale právě „do služby“. A taková služba se neptá, jestli je zrovna večer, sobota anebo třeba Vánoce. Proto jsem byla zvyklá slavit Vánoce v mírném předstihu, ale třeba taky až později večer, když rodiče přijeli domů. Teď, když jsem dospělá, chodím „do služby“ i já. Mým povoláním se stalo kněžství v Církvi československé husitské, a tak mě vozí rodiče z domova v severních Čechách do Prahy, abych stihla půlnoční bohoslužbu v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Oni si před začátkem bohoslužby dají na náměstí trochu svařeného vína, prohlédnou si ten krásný velký stromek a já se mezitím nachystám do té své služby Bohu a lidem. Když jsem byla dítě, bylo mi trochu líto, že když se kvůli nějakému případu rodiče zdrželi a štědrovečerní večeře, a hlavně nadělování dárků, začínalo až později. A tak u nás doma vznikla tradice „ranního dárku“, ten jsem nacházela pod stromečkem a měl mi ukrátit dlouhou chvíli při čekání na zbytek rodiny. Obvykle to byla kniha, což se v době, kdy jsem neměla na Štědrý den jiné úkoly než odpočívat a číst, hodilo. Někdy jsem knihu během dne celou přečetla. Teď se ale ujímám zdobení tabule a v podstatě od rána chystám jídlo, všechno doma připravuji a dopisuji kázání na večer, takže knížka jako ranní dárek není úplně praktická. Tenhle první dárek dostávají i rodiče, kteří si jej odvážejí s sebou na službu. Potom si obvykle zavoláme, co nám to ten Ježíšek v předstihu donesl.

V knize je i spousta receptů. Prozradíte nám jeden z nich na opravdovou vánoční pochoutku?
MB: Při focení zaznamenala nečekaný ohlas jednoduchá ovocná omáčka k vánočce s názvem Muzika. Vánočku i Muziku jsem po focení rozdala a dostalo se mi i následně nadšených reakcí všech, kteří ochutnali. Muzika nemá přesné závazné složení, uvaří se z ovoce, které máme zrovna po ruce. Není třeba si lámat hlavu přesnými poměry, spíš v pokrmu oslavit vše, co se u nás na zahradě či v okolí urodilo. Naši předci používali ovoce sušené (švestky, křížaly, hrušky, rozinky), které namočili, rozvařili, přidali ořechy a zahustili perníkem. Já jsem křížaly neměla, ani sušené hrušky, tak jsem použila čerstvé hrušky, jablka, sušené švestky, rozinky, povařila jen krátce a rozmixovala. Přidala jsem perníkové koření a ořechy. Omáčka byla štědrovečerní sladkou pochoutkou a dočetla jsem se, že byla symbolem svornosti.

Muzika z čerstvého ovoce

3–4 jablka oloupaná a nakrájená na kousky, 1 hruška nakrájená na kousky,1 hrnek sušených švestek a 1 hrnek datlí, 1 hrnek rozinek, lžička perníkového koření (nebo svitek skořice a několik hřebíčků), vlašské ořechy, med

Vše kromě ořechů a medu krátce povařte, svitek skořice a celý hřebíček vyjměte a omáčku rozmixujte. Nakonec přidejte nasekané vlašské ořechy, podle chuti med a koření.

Podvodnice od babičky Martiny Viktorie

Babička pekla podvodnice každý rok. Díky tomu slovo podvodnice nevnímám negativně, ale mám ho spojené s cukrovím.

400 g hladké mouky, 300 g másla pokojové teploty, 20 g čerstvého droždí, 6 lžic teplého mléka, 1 lžíce moučkového cukru + na obalení moučkový cukr + 1 vanilkový (nebo místo obou domácí vanilkový)

Droždí rozdrobte do mléka, přidejte lžíci cukru, rozmíchejte a nechte vzejít kvásek. Do mísy nasypte mouku, přidejte máslo a kvásek a zadělejte hladké těsto. Z těsta utvořte kouli a položte ji do mísy s vlažnou vodou tak, aby bylo těsto zcela ponořené. Takto nechte kynout několik hodin, klidně i přes noc (dokud nevyplave nahoru). Vykynuté těsto vylovte z vody a na pomoučeném vále rozválejte na přibližně 0,5 cm silnou placku. Vykrájejte drobné tvary (např. srdíčka, hvězdičky, rybičky, houbičky) a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova, asi 15 minut. Ještě horké obalte v moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Pavel Ovsík, Attila Zinčak  

Pokud máte rádi tradice, doporučujeme i další knihy v edici Tradinář.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Vánoční Tradinář

5.0 4
599 491
IHNED odesíláme
Čeština

Tradinář

4.2 101
599 491
IHNED odesíláme
Čeština

Náš Tradinář - Kronika rodinných tradic, svátků a radostí

5.0 1
499 409
IHNED odesíláme

Taška Tradinář

0.0 0
139 119
Poslední kusy
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!