Karin a Richard Krajčovi: Nezapomínejte na své sny

archiv revue
Richard Krajčo, frontman kapely Kryštof, se po letech vrátil k načítání audioknihy. Hlas propůjčil knize Za sny, kterou napsala jeho manželka, režisérka a scenáristka Karin Krajčo Babinská. O natáčení audioknihy jsme si s nimi povídali v pražském nahrávacím studiu.
Když se začala řešit audioknižní verze, byla jste, Karin, rozhodnutá hned, že interpretem by měl být Richard?
Karin: Richard je s postavou Maxe spojený od začátku. Ta kniha vznikla na základě stejnojmenného scénáře, protože původně měla být filmem. A v roli Maxe byl vždycky Richard na prvním místě. Objevil se i v ilustracích knihy. Takže pro mě byl jednoznačně první volba. V podstatě bylo absolutně vyloučené, aby to namlouval někdo jiný.

Když jste na knize pracovala, údajně vám Richard předčítal ještě nedodělané části knihy.

Karin: To je pravda. Nesmírně mi to pomáhalo, protože jsem si tak třídila, co tam je dobře, co tam je špatně. Ale dělal celou řadu chyb. Přehazoval slova a já jsem se pořád rozčilovala, ať to přečte přesněji, že to takhle nebylo, že to není „bych sem“, ale „sem bych“. Takže když šel do studia, tak jediné, o co jsem ho žádala, bylo, aby opravdu dodržoval všechnu moji diakritiku, aby dodržoval slovosled a tak dále. Což je pro
něj někdy obtížné, ale je to profesionál.

Richarde, vy jste se před lety zhostil načtení audioknih Potichu a Memento. Je načítání audioknihy Za sny jiné?
Richard: Já jsem ty předchozí audioknihy načítal už dávno, tak jsem zapomněl, jaké to bylo. Ale tím, že tuto knížku v podstatě znám nazpaměť – od začátku do konce a zase zpátky, tak je to pro mě trošku snadnější, než byly ty dvě předešlé knihy. A zároveň musím říct upřímně, že se mi to načítá i trochu jinak, protože je to taková jakoby „domácí práce“. S tím příběhem opravdu žiji od první chvíle, kdy ho Karin začala psát. Mám tak pocit, že čtu takový rodinný příběh, takovou rodinnou kroniku.

Karin: Ale když mluví o rodinné kronice, je
třeba říct, že je to opravdu fikce, fikce a fikce.

Max změní svůj život ze dne na den. Říkáte, že je to fikce, ale prozraďte, jak je vám takové nespoutané jednání hlavních postav blízké?
Karin: Samozřejmě, je to sice fikce, ale všechno vychází z mých životních zkušeností. Dávám tam svoje prožitky. Takže já jsem asi takové ztřeštěné věci jako hlavní postavy dělala. A asi je dělám doposud. Jsem člověk, který se už od dětství pohybuje z extrému do extrému a neustále zkouší vlastní hranice. Takže mně je poloha obou hrdinů velmi blízká. Oba vychází ze mě, každý má v sobě kus mojí osoby.

Richard: I mně jsou obě hlavní postavy něčím blízké. Já jsem si zažil jak takové to workoholické období, kterým prochází Max, tak i bohémská léta, která jsou spojena s tím, že pak člověk dělá, co ho napadne a chová se hrozně svobodně a nespoutaně. Už když ten příběh vznikal, tak jsem se v něm viděl.

Karin: Myslím, že i my dva jsme takovým důkazem toho, že je možné změnit svůj život ze dne na den.

Richard: To je pravda. Tak by se to také dalo říct. A rozhodně se toho nebojíme.

Co byste si přáli, aby si posluchač z audioknihy vzal?
Karin: Pro mě je hlavní poselství v tom, aby si posluchač uvědomil, že každý z nás je plně zodpovědný za svůj život a že má svobodnou vůli se kdykoli rozhodnout, jakým způsobem a s kým ten život bude prožívat. Že by člověk neměl zapomínat na své sny a měl by jít za nimi. A že je v životě důležitá láska.

Richard: Mně se do paměti vryla taková myšlenka, věta, která tam zaznívá – že my lidi dost často zapomínáme na to, co jsme vlastně chtěli. Když jsme na začátku svého života, když jsme malí, rosteme a dospíváme, tak máme všichni ty své sny, říkáme si, co bychom chtěli v životě dělat. A pak nás to vždycky semele a ustoupíme z toho, jak jsme si to vlastně představovali. A na všechno zapomeneme. A jak v knize říká jedna z postav: „Už je to zase tady. Zapomněl jsi na to, co jsi vlastně chtěl.“ To je pro mě momentálně z knihy to nosné – vzpomenout si na to, co jsme chtěli a prostě za tím jít.

Vy sami posloucháte audioknihy?
Richard: My jsme velcí konzumenti audioknih. Teď posloucháme „seriál“ Larse Keplera, respektive této autorské dvojice. Zamilovali jsme si detektiva Joonu Linnu a v podstatě se blížíme do finále.

Karin: Audioknihy jsou super. Protože jakmile někam dlouho jedeme, a my často takhle jedeme, tak si to pouštíme v autě společně. Nebo na dovolené posloucháme. A já jsem objevila, že jsou ideální při domácích pracích. Dokonce musím říct, že když už třeba dvě tři hodiny doma něco dělám a potřebuju vědět, jak to bude pokračovat, tak si vymýšlím stále novou a novou práci.


Text: Veronika Horská
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Za sny
Čeština

Za sny

0.0 0
od 269
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!