Beseda: Johana Hovorková a Pavel Šafr - Obrana před Babišem

archiv revue
Český novinář a komentátor Pavel Šafr a editorka deníku Forum 24 Johana Hovorková představili v Domě knihy svou knihu Obrana před Babišem.

Co bylo finálním impulzem, aby tato kniha vznikla?
Jolana Hovorková: Já bych řekla, že to má takové dva hlavní důvody. Tím prvním je to, že naše médium se zaměřuje na chování médií poté, co Anrej Babiš převzal vydavatelství MAFRA a tím druhým důvodem bylo to, že Pavel dlouhá léta vedl ta největší média a může dobře popsat tyto změny.

Mám ještě jednu otázku přímo na autorku. Co pro vás bylo nejtěžší?
Jolana Hovorková: Nejtěžší bylo udržet Pavlovu pozornost a disciplínu, abychom knihu opravdu dopsali. Jinak tam nebyly nějaké neshody, to ne.

Jaká by měla být role médií v demokratickém státě?
Pavel Šafr: Já mám to štěstí, že jsem celkem řídil asi pět velkých deníků. Situace v naší zemi nebyla v oblasti žurnalistiky nikdy úplně růžová. Političtí novináři se museli to řemeslo učit úplně od začátku. Neměli jsme na koho navazovat. Novináři měli vysokou míru nezávislosti. Po roce 2013, kdy pan Babiš vstoupil do vydavatelství MAFRA a převzal MF DNES a Lidové noviny, tak se situace výrazně změnila. Začalo se zde uplatňovat hledisko moci a výrazná část novinářů publikuje tak, že to odporuje pravidlům nezávislé žurnalistiky.

Co může pro zlepšení této situace udělat řadový občan?
Jolana Hovorková: Chodit volit, to je zásadní. Každý může alespoň trochu ovlivnit své okolí, sdělit ostatním něco, co se dozvěděl.        
 

Kam se posunuli priority vydavatelů po roce 2013?
Pavel Šafr: Chtěl bych říct, že je to u každého vydavatele odlišné. Ve vydavatelství MAFRA se celá škála témat upravuje podle toho, jak se to hodí majiteli. Jiná vydavatelství zachovávají určité žurnalistické standarty.

Jak se díváte na novináře, kteří jsou členy politických stran?
Pavel Šafr: Já to považuji za model, který byl typický pro dřívější žurnalistiku. Mám za to, že pokud chce být člověk politickým zpravodajem, měl by si zachovávat odstup. Já také zastávám politické postoje, ale sám bych nechtěl být členem politické strany a nechtěl bych ztratit svobodu.

Jak by mohl vypadat scénář konce Andreje Babiše v politice?
Jolana Hovorková: Já myslím, že Andrej Babiš nakonec prohraje volby.

Pavel Šafr: Otázka je: Kdy? Ale jednou stoprocentně.

Velká část národa se nechala určitým způsobem koupit. Kolik novinářů se podle vás nechalo koupit?
Jolana Hovorková: Podle mě se nechali koupit všichni, kteří dělají ve vydavatelství MAFRA.



O autorech


Jolana Hovorková vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, do Svobodného fóra nastoupila v říjnu 2015. Kniha Obrana před Babišem, rozhovor s Pavlem Šafrem, vznikla, aby ukázala nejen na nebezpečí, které představuje vlastnictví médií politiky a oligarchy, ale také jako zmapování vývoje českých médií po sametové revoluci.

 

Pavel Šafr od roku 1993 řídil řadu vlivných novin a časopisů, byl u důležitých změn, které se od sametové revoluce odehrály, a to nejen na celospolečenské úrovni – důsledky odchodu západních vydavatelství pocítil i sám na sobě. Od zlomového roku 2013, kdy Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, se nyní majitel MF DNES a Lidových novin navíc stal předsedou vlády.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Obrana před Babišem
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.