Beseda: Jan Dvořák a Jaroslav Formánek - Čechoslováci v Gulagu II.

archiv revue
Gulag je dnes synonymem pro označení všech podob represí ze strany sovětských totalitních režimů. Druhý díl knihy Čechoslováci v Gulagu, který je volným pokračováním publikace odvozené od stejnojmenného televizního dokumentu České televize, představili v Domě knihy autoři Jan Dvořák a Jaroslav Formánek.

Připadá mi, že když se mluví o táborech, mnohem větší pozornost je věnovaná těm nacistickým a gulagy jsou možná upozaděny. Vidíte to podobně?
J. Formánek: Asi máte pravdu. Souvisí to s tím, že se o této problematice dříve moc nemluvilo, neexistovalo ani moc informací, protože Ruské archivy byly nepřístupné. Situace se změnila až v 90. letech.

Když se vrátíme úplně na začátek celé myšlenky. Co vás k tomu přimělo?
J. Dvořák: Asi bych měl začít tím, že pracuji v Ústavu pro studium totalitních režimů od roku 2010 a původně jsme začali s natáčením žijících pamětníků. Někdy v roce 2012 jsme se vydali na Ukrajinu a začali jsme s výzkumem. Studovali jsme vybrané materiály a v roce 2014 se otevřely další archivy, které jsme studovali zejména v Kyjevě a Lvově.

Podle čeho jste vybírali konkrétní osudy a konkrétní osobnosti do vašich knih?
J. Formánek: Obě knihy jsou koncipovány do tří částí. První část se týká lidí, kteří se ocitli v Rusku či Sovětském svazu před začátkem 2. světové války. Druhá část se týká lidí, kteří utekli do Sovětského svazu před nacizmem. A třetí část je postavena na osudech lidí, kteří jsou nějakým způsobem spojeni se Sovětským svazem, něco tam zažili a poté se vrátili do Československa.

Z jakých důvodů se naši krajané vydali do Sovětského svazu či Ruska?
J. Dvořák: Tak ty důvody byly odlišné v různých obdobích. 1. generace se týkala lidí, kteří odešli již v průběhu 19. století hospodařit do Ruska. Další skupinou byli lidé, kteří sem odcházeli z politických či ekonomických důvodů. Po vypuknutí 2. světové války lidé prchali nejdříve do Polska, poté do Sovětského svazu.

Z jakých důvodů se naši lidé dostávali do gulagů?
J. Formánek: V naprosté většině proto, že byli obviněni ze špionáže.

Dá se dnes vůbec dohledat, podle čeho si vybírali lidi, které později zavírali?
J. Dvořák: Záleželo na období, ve kterém byli ti lidé vystavení represím. Ono už být cizincem vzbuzovalo podezření. V období 2. světové války to byli všichni uprchlíci, byli považováni za nebezpečné, byli odsuzováni a posíláni bez rozsudku na Sibiř.

Ví se dnes, jaká byla úmrtnost v jednotlivých táborech?
J. Formánek: Jsou to data, která se vedla, ale přesné statistiky neexistují, protože těch táborů byly tisíce. Statistiky nejsou úplně přesné. Jedno z nejhorších období bylo kolem roku 1940, 1941. Ta úmrtnost se zvyšovala a byla zhruba kolem dvaceti procent.

J. Dvořák: Podle svědectví už samotné zatčení byl obrovský šok, protože ten člověk byl nevinný. Následovala vazba v nelidských podmínkách, přecpané cely, nedostatek jídla, transport do odlehlých končin.


O autorovi

Mgr. Jan Dvořák Ph.D. - historik působící od roku 2010 v Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze. Magisterské i doktorandské studium historie absolvoval na Slezské univerzitě v Opavě. Specializuje se na české a československé dějiny 20. století – konkrétně na tematiku politických represí v SSSR a dějiny židovských komunit ve střední Evropě. Je autorem několika tematických publikací a řady odborných i popularizačních článků.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Čechoslováci v Gulagu II.
Čeština

Čechoslováci v Gulagu II.

0.0 0
249 204
IHNED odesíláme
Čeština

Čechoslováci v Gulagu

5.0 1
249 204
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyhrajte rodinnou vstupenku do Dinoparku, kde můžete navštívit unikátní atrakce a nahlédnout do hluboké historie pravěku.
Prémiový obsah
číst více
Rok 1975. Temné lesy severního Michiganu. Podivný ústav pro choromyslné. Dívky, které se ztrácejí. Pokaždé to jsou drobné blondýnky se světlýma očima. Policisté, kteří se kvůli nim rozhodně nepřetrhnou. Zoufalí rodiče a jeden novinář, co se rozhodne odhalit pravdu za každou cenu.
Fascinující badatelská práce aneb Heydrich, jak jsme ho dosud neznali!